Jag insåg idag att det var alldelles för längesen jag var inne och skrev nått. Sedan jag kom hem från Luleå har det varit nått nästan varje dag så det har varken funnits tid eller ork för nått skrivande.
I Lördags körde Mattias ner mig och Caddy till Varberg där det var Hundutställning. Först kollade vi läget i ringen där Sandra & Lena jobbade och efter det tog jag en koll runt om och kollade bl.a efter en spårsele till Caddy men hittade inte den jag sökte. Caddy blev helt ifrån sig när han såg Lena och att det var ett år sedan han sist såg henne förklarar varför. Medans vi väntade på att Mattias skulle hämta oss satte vi oss ner med en glass i handen och kollade på Finalen. Sandra hann inhandla lite små saker men jag kunde inte bestämma mig och gick hem tomhänt 😦 Det kommer fler tillfällen för innhandling av Caddysaker.
På söndagen lämnade Mattias mig och Caddy hos S & A för en biltur ut till Tina. Hemma hade hon Crazy med hennes 10 valpar!! Det var duktigt gjort med 10 små trollungar….. Alla var urgulliga och helt underbara att hålla. Jag kan säga att det kliade gott i fingrarna för att ta med en hem! Valpar är ju nått av det sötaste som finns! Kjell och Sussane kom förbi för att titta till sin Crazy och hennes små och fota lite. Vi blev även hembjudna till dom för lite agilityträning och mat på torsdagen. När vi först kom till Tina gick vi och la ut varsit spår till hundarna som vi sedan gick. Det var första spårningen efter kastreringen så det känndes längesen, någon vidare intensiv apportmarkering har det inte heller blivit och det syntes väl under spåret. Vi tog 4 av 5 apporter med lite hjälp av mig och en hel del flamsande fram och tillbaka av Caddy. Mycket mer träning till nästa gång och en hel del skärpning av Caddy så blir det nog bra. Att det blåste ganska friskt gjorde ju inte saken bättre, ingen av tjejerna gick något vidare heller. Men det var kul att spåra igen efter ett långt uppehåll.
När vi kom hem till oss grillade vi och åt marängswiss!! Det var jätte längesen jag åt och även om jag var proppmätt av maten så var det helt underbart gott! Verkligen underskattat 🙂
Ja, i torsdags åkte vi ner till K & S och fick en helrolig och givande dag med massa agilitytips. Jag är ju alldeless grön när det gäller agility men tyckte det var jätte kul. Visst kände jag mig lite vilsen då och då när både S & A fixade övningarna galant med sina tjejer och jag fumlade med Caddy som kan mycket mer än jag. På kvällen åkte vi hem till dom med alla 6 hundar och blev bjudna på god grillad mat! Det är så mycket goodare när man är jätte hungrig och trött efter en heldag. Jag hade tagit med mig mina äpple/kanlemuffins som vi åt till efterrätt….mumma var det! Ja det var en jätte rolig dag med en massa bra tips och super trevligt sällskap.
Nu sitter jag här framför datorn och sysselsätter mig med en mängd saker jag måste få gjort. M åkte upp till Ammenäs och kommer vara där ända tills nästa söndag. Hans semester började igår och min börjar på torsdag. Då kommer han hem och hämtar mig och Caddy som kommer vara där resten av veckan med dom andra på lägret.
Nu ska jag placera mig i soffan med min Caddy och kolla på nån dålig film. Natti natt