Bebis

Utvilad…

Efter ca 2 månader (tror jag) verkar det som att vi äntligen har fått ordning på Tindras nätter. På juldagen var jag och Mattias i Kungälv hos syster där vi hade en kväll ute för oss själva. Lilla hjärtat var hos mormor och allt gick så bra så, lite gnäll när hon skulle sova bara.

Efter att vi hämtat hem henne var hon mer mammig än någonsin!! För er som inte vet så ääääälskar Tindra sin mamma. Jag hade börjat bli riktigt förkyld och var helt slut. Natten vaknade Tindra som vanligt vid 23-tiden och jag gick in för att amma då hon inte somnade om. Gick ut och efter 10min vaknade hon igen, in och amma och ut igen. Efter 10min vaknade hon igen och jag gick och la mig efter att jag ammat. Trots att jag låg bredvid henne vaknade hon var 10min och ville amma och tillslut hjälpte knappt det. Vet inte om det var tänderna eller att hon var rädd att jag skulle vara borta? Eller en kombination av de båda kanske.

Kände att jag inte klarar av att ha henne så beroende av mig längre. Inte bara för min skull för jag tycker jätte synd om henne när hon är trött och inte kan slappna av om jag inte ammar. Hon är ändå 8 månader och kan inte sova utan att jag ammar henne. Jag ammar 4-5 ggr/dag och trots bättringar så sov hon inte hela nätter. Pratade lite med mamma och vi kom fram till att jag kunde vagga henne till sömns eller bära henne och försöka med flaskan. Första natten gick över förväntan och hon somnade efter lite gnäll, när hon däremot vaknade vid 23 och ville amma var hon både arg och ledsen. Efter 2 timmar med vaggande och sjungande somnade hon äntligen.

Nästa dag gick lite smidigare och hon vaknade inte alls under kvällen. 06 vaknade hon och fick komma in till oss och jag ammade henne. Nu har hon somnat i min famn varje kväll och idag åt hon till och med av vällingen! Vi kryper ner med en filt, snutten och en flaska med hälften välling och hälften pumpad mjölk och så sjunger jag Trollmor. Den älskar hon och ler stort när jag börjar sjunga lilla gullungen. Idag sa hon knappt ett ljud utan slöt ögonen och somnade efter 10min.

Förut har hon vaknat så fort jag lagt ner henne oavsett hur försiktigt och långsamt jag gjort det men både igår och idag vaknade hon till och tittade på mig för att sedan gnugga huvudet i kudden och somna om!! Jag är så lycklig så det finns inte, mitt lilla hjärta sover i sitt eget rum från kl 19 till kl 06 då vi hämtar in henne och jag ammar, sedan sover vi vidare till 8-9. Sedan håller tänderna äntligen på att titta fram så jag hoppas att det onda börjar gå över, ena tanden syns jätte tydligt och nu är det bara ett tunt tunt lager hud som hindrar tanden från att titta ut…skönt!!

I morse hämtade Mattias in Tindra då jag fortfarande sov, efter en ganska lång period av lite sömn och dessutom en förkylning så behövde jag verkligen få sova och nu äntligen börjar jag känna mig utvilad igen :0)

Idag har vi städat, tvättat, handlat och fixat med sånt vi inte orkat nu i veckan. Det känns jätte skönt att bara kunna duka i ordning och förbereda lite med maten imorgon. Gott om tid att göra i ordning oss själva och ta en lång frukost har vi också tid med. Kvällen kommer firas med Mattias barndomsvänner och jag ser fram emot en lugn kväll med pojkarna och mina tjejer så klart!

Nu ska vi snart hoppa i säng, nybäddat!