Tindra har precis börjat växa ur sina pyjamasar som är stl 68 så häromdagen var vi tvungna att köpa nya. Hittade dessa söta på H&M, en vit med en liten kossa och pratbubbla med ”I love milk” och en komönstrad. Så himla söta och den passade verkligen in på Tindra som älskar mammas mjölk *hihi*
Igår ammade jag Tindra som vanligt och en gång vaknade hon i vår säng under kvällen, så jag ammade henne igen. När vi gick och la oss vid 01 flyttade jag ut henne till hennes rum och därefter vaknade jag av Mattias som utbrast ”Tindra” och buffade på mig. Av ren reflex sprang jag bort och hämtade henne ammade och somnade om, klockan var 4.30. Frågade Mattias på morgonen varför han inte hämtade henne själv och han hade inget bra svar ;0) Säkert reflex där med för han är väl van att ja tar upp henne och ammar när hon vaknar på natten.
Idag har vi varit hos S & A och hjälp dem och flytta, eller ja Mattias har hjälpt dom och flyttat. Jag var mer sällskap än till någon nytta egentligen. Tindra somnade en liten stund i bilen på väg hem och när vi kom hem fick hon lite mat och sedan välling i soffan innan läggdags. I boken ”Somna utan gråt” som jag läser är det väldigt noga med rutinerna så jag har gjort en sovplan idag och vi gör precis samma steg varje kväll. Efter att hon ammat en liten stund började hon greja med sin nattlampa (som är ett gosedjur som lyser och spelar) och efter det vände hon upp på alla fyra och gnuggade ansiktet mot mig i mellan åt. Jag låg tyst bredvid och efter en kvart somnade hon helt själv. Små framsteg har vi gjort sedan jag började läsa boken och jag är glad att jag inte ”härdade ut” med skrikmetoden! Hoppas att hon sover ännu bättre inatt. Skynda långsamt är planen!
Har börjat klickerträna Nea igen för att så småningom komma igång lite med träningen vart efter hon börjar må bättre. Hon älskar det och trots att hon var riktigt trött ikväll kom hon springande när jag plockade fram sakerna. Efter ett litet tag la hon sig på sidan och viftade på svansen och då är man trött, min sötnos!!
Ikväll blir det tidigt i säng för jag är helt slut av någon anledning. Hade tänkt pyssla lite men jag orkar verkligen inte så jag sparar det till imorgon.
Sov så gott

