Uncategorized

Make up store

Igår slutade jag vid tolv och gick in på blomsterlandet en jätte snabbis och köpte påskliljor till trädgården.

Sedan åkte jag hem till Caddy och gick direkt ut med honom på en skogspromenad så han fick hoppa av sig lite…

När vi kom hem satte jag fast honom i en nyköpt tamp och en kabinhake så han kan ligga ute hur han vill och det funkade jätte bra så jag satte igång å plantera påskliljorna när Jennie (grannen) kom på Cykeln utanför häcken och sa hej…Caddy rusade emot henne med en jätte fart och kabinhaken sprack och han flög ut till henne. Jag sprang ut till honom och skällde allt jag hade, en jätte skamsen hund la sig ner vid mina fötter medans jag pratade lite med Jennie och efter ett litet tag ser vi en hund komma längs ängen och jag satte mig ner vid Caddy och höll fats honom i halbandet.

Hundägaren stannar en bit ifrån och frågar om dom kan hälsa och då rycker Caddy ifrån mig med all kraft han har och jag håller kvar i halbandet och han släpar ut mig på rygg på asfalten och jag lyckas dra ner honom över mig å ryter ifrån för kung och fosterland. Efter ett tag får hundarna hälsa och han lyssnar inte ett dugg på mig!! Sen fortsätter jag att plantera och är inte särskilt glad på honom…

Sen var det dags att åka in till stan och träffa Maria för att gå på make up kurs och den var verkligen bra. Hon visade tydligt varje steg och svarade på alla våra frågor. Flera grejer blev jag förvånad över och imponerad…en kul grej var det absolut och sen att man fick handla för beloppet var ju ännu bättre!!

Idag var jag ledig…såå skönt! Jag låg och drog mig en liten stund tills jag kände att jag var alldelles för kissnödig för att ligga kvar. När jag gick ner såg jag att klockan bara var 8…när jag är ledig kan jag bara inte sova längre!! men när jag ska jobba känns det som jag skulle kunna ligga kvar hela dagen!!

Jag drog på mig kläder och gick bort med Caddy till golfbanan och han var jätte duktig i kopplet…man märker stora framsteg mot när vi först var ute me honom, vilket känns jätte kul.

Sen lite frukost för oss båda och Caddy fick ligga ute medans jag städade lite…sen promenad igen och sedan fick jag slänga mig på cykeln då jag hade bokat pass åt mig, Josef och Anders kl:11:30 och kollade på klockan i köket 11:18…Oj då!!

Kom tyvärr några minuter försent och dörren var låst när jag kom så vi ställde oss på Cross trainern en halv timme och körde sedan biceps och triceps 1 1/2 timme…bra jobbat tyckte jag!!

Efter det cykla jag hem och duscha och fortsatte städa…så härligt att kunna ha honom liggandes ute medans jag städar… idag har det varit lite kallare och mycke blåsigare vilket har varit uppskattat av honom.

Strax efter fyra kom Emma och Minja och vi släppte dom lösa på ängen för att hälsa och lära känna varandra lite och sedan gick vi upp i skogen med dem.

Tyvärr gick det inte jätte smidigt att ha honom i koppel brevid henne…han var bara intresserad av henne och ville inte lyssna för 5 öre… Men väl uppe i skogen när vi släppt dem skuttade och sprang dom tillsammans och kom överens alldeless utmärkt med några tillsägelser från Minja när han blev för på.

Ja nu sitter jag här och längtar efter att få slänga mig bakåt i sängen för att sova… För trött det är både jag och Mattias och Caddy med för den delen!! Har hunnit med en hel del idag och det känns jätte bra att jag har fått röra på mig ordentligt!!

Känns bara ännu bättre att få sova nu!!

Sussa sött!! (de ska jag) 

Lämna en kommentar