Igår följde jag och Nea med Lina, Jojje & Milou ut till Tina för att gratta Johan på hans stora dag. Vi passade även på att lägga spår med Kissy, Nea och Milou. Jag la ett ganska långt spår till Nea med två apporter och ett slut i form av apporter i en liten hög. Nea for iväg med sug i backen men bara efter några meter fastnade linan mellan två stenar och jag skulle upp för branten och ta loss henne då jag klev rakt i hennes sele och fastnade i den ( hon hade Caddys sele på sig som är ca 3 stl för stor) men när det väl var löst gick hon kanon och det är en fröjd att få spåra med en sådan naturbegåvning!!!! Underbara fröken blå!!


Både Kissy och Milou hade oxå lyckade spår. Har en känning att det blir mer apportträning för Kissy då hon bokstavligt talat klöv en apport på mitten *haha* Milou är det verkligen drag i och Linda gjorde allt för att hålla imot med lite uppbackning av Tina. Efter spåret fick jag hjälp med Nea och bla tandvisning och vilken tjej!! Det finns mycket mera krut i henne än vad man tror ibland, hon fixade det galant och gick även med både Johan och Alice i kopplet. Alla 3 hundarna låg plats med Oscar och Emil hoppandes groda mellan dem… Kanon hundar som låg ner med denna jobbiga störning!!
Innan vi gick in tog vi vägen om valparna nere i stallet där det blev lite kort och en massa mys, underbart fina valpar är det och glada och sociala är dom oxå!!








Kvällen avslutades med min hembakade äppelpaj och en kopp te. Givetvis blev det hundprat långt in på kvällen. Tack Tina & Johan för all hjälp med Nea och för alltid trevligt sällskap!
Hade ni provsmakning på jobbet?! För det var från en sån provsmakning vi fick receptet i helgen :P.
Dom där valparna är ju inte ett dugg söta.. *blundar*
Kram
Duktiga Nea!! Och GUD sicka små sötnosar… =)
Vilka fina bilder, de är för söta de små!!
Härligt med spåret….hon e jättefin Nea!
Kram Pernilla & co
Wow vilken härlig dag ni alla haft! Är dökär i Pokerface 😉 Jätte-fina bilder Nadia.
Ha det gott!
Hej Nadia!
Vad kul att höra från dig! Hoppas att allt är bra. Vilka jätte fina hundar du har- Caddy ser hur mysig ut som helst:-)
Ja, den där ”manicken” som berättar hur långa mina springrundor är är himla bra. Rekommenderas verkligen!
Ha det gott!
Kram Maria