Uncategorized

Fullsmockad helg och Skogspromenad

Jag är helt slut idag efter en välfylld helg!

I lördags jobbade jag och efter det åkte jag hem en snabbis för att gå ut m Caddy och duscha innan jag stack iväg till Jenny som firade sin födelsedag. Vi samlades hemma hos henne för en liten drink och gick sedan till Rumpan bar för lite mat. Den var helt ok men absolut inget märkvärdigt. Vi stötte på Henrik en gammal klasskamrat som vi alla gick i samma klass med i 9an. Jag kunde verkligen inte placera honom med den Henrik från i 9an han hade verkligen ändrat utseende och kroppsbyggnad! Det var jätte kul att prata lite gammla minnen, lite nostalgitrip sådär 🙂

CIMG0213CIMG0216CIMG0219CIMG0222CIMG0227

Lite senare mötte vi upp Mattias med sina kompisar på Excet där vi dansade lite å drack skit goa Strawberry daquries!!! Det är det enda stället i Sverige som kan göra dom riktigt goa!!! Vid 2 åkte jag och M hem och jag fick gå ut med Caddy då Mattias nästan somnade i hallen, det var ju sådär roligt när man inte är nykter och e skit trött!

På söndagen åkte jag till jobbet en timme för tidigt då jag missat ställa om klockan (typiskt!) Som tur var skjutsade M mig och när vi upptäckte att parkeringen var tom insåg vi att vi glömt ställa om tiden så vi åkte hem igen och somnade. Min chef ringde kl 10.00 och undrade vart jag var…då är det tur att man bor nära jobbet!!

Mattias och Caddy hämtade upp mig efter jobbet och vi åkte hem till Sandra & Andreas där vi blev bjudna på Skiiiiiiiiiiit god mat, en ren 10 poängare!!! Ja det finns inte ord nog att beskriva hur gott det var… och efterrätt på det! Mumma!!                                          Vid nio åkte vi in till stan för att kolla på råttatouille (nått sånt) en rolig och charmig film men dock lite långradig emellan åt.

Imorse hade jag körskola så det blev ingen sovmorron idag heller!! Efter en himla massa städande tog jag med mig Caddy ut i skogen och han levde rövare med en massa urflippade varv runt runt i vattenpölar, lera och löv. Det är skit mysigt att se honom så där toklycklig och sprallig. På väg ur skogen mötte vi en vattenhund med sin matte som jag pratade med medans killarna busade och efter knappt 10min kom Caddy till mig och ville gå hem, tungan hängde ungefär en meter ner mot marken.                                       Jag fick tips om en annan skogsrunda som ligger här ovanför som jag tänkte pröva till helgen. Imorgon är det avslutning på Lydnaden och det ska tydligen bli nån skojtävlig. Ja, skit kul kommer det att bli sammtidigt som man kommer sakna det. Men det blir nog alldeless säkert en ny kurs till våren

CIMG0235CIMG0238CIMG0241CIMG0253CIMG0256CIMG0257

Nu är det dags för slappande i soffan på hög nivå!!!!!

Uncategorized

Jackjakt…

ja, nu är jag äntligen tillbax!! Efter en lång väntan på att Ms kompis, som är elektriker , skulle komma förbi och fixa vårat nerrivna telejack orkade jag inte vänta längre och beordrade M att försöka själv! Och efter ca en halvtimme med en massa pill funkade det äntligen igen!! Så nu vågar vi inte gå nära där igen för jag känner inte för att vara utan nätet igen på ett bra tag!!!

Igår var jag hos A-M och planerade vår kommande klassträff. Tiden flyger ju bara förbi och helt plötsligt har det gått 5år sedan man tog studenten. Ja lite klokare har man väl blivit men måste nog erkänna att jag är lika vilsen om vad jag vill bli som då….

I morse hade jag väl planerat dagen med ett fullspäckat schema (som vanligt när jag är ledig!!) men givetvis blev inget som jag hade tänkt mig…                                                     Det började med att jag vaknade vid 8 och försökte få Mattias att vakna lite då och då till klockan var 10 och då drog jag upp persienerna. Jag hade tänkt baka scones till frukost men M segade jätte mycket så i stället fick jag gå med Caddy som inte alls vill ligga och dra sig på morgonen.

När vi kom in igen var jag ganska frustrerad och kände att dagen hade börjat skit dåligt och hungrig som en gasell var jag… efter en hel del tjurande från min sida fick jag i mig frukost och sedan på mig kläder. Jag hade tänkt mig en snabb koll efter en riktig vinterjacka, snabbt besök på Ikea och sedan en tur ut till klubben för att spana in S&A på agilityn med Dizzy. Och så blev det inte alls!!                                                                                Vi åkte ut till Allum och gick igenom en massa butiker tills vi hittade varsin Peakjacka som var rejäl… jag siktade in mig på att köpa den och M hittade en annan jacka som inte fanns i hans storlek så vi beslutade oss för att åka till Sisjön  för att se om den fanns där. När vi kommer dit fanns varken hans eller min så vi åkte till Backaplan och där fanns inte min storlek!!! Så då slängde vi oss in i bilen igen och åkte tillbax till Allum och så fort jag kom fram till den höll jag fast den enda i min storlek tills experditen larmade av den från stället! Även M köpte en Peak sarlik min oxå den underbart varm! Men den andra jackan han hade tittat på ville han så gärna ha den med och tjejen kollade om det fanns någon kvar och då visade det sig att det fanns 2 kvar på Backaplan!!!!! Ja, det var ju bara till att åka tillbax och när vi kom dit stod en man och prövad jackan men tvekad och hängde tillbaka den medans han funderade. Mattias frågade om han kunde testa den och när han gjort den och den satt jätte bra sprang vi till kassan!!!

Vid det här laget var vi super hungriga och klämde i oss varsin BigMac i bilen innan vi gick in på Ikea. Där hittade vi en riktig kudde till mig och några matlådor till oss båda. Ja sen var klockan strax efter 5 och det var dags att åka hem till Caddy.

Så dagen blev inte alls som jag planerade i morse… Men jackan testades av både mig och M på kvälls promenaden och den får ett toppbetyg!! Nu ska jag hoppa i säng med M som redan sover djup och Plutten som ligger utslagen brevid på golvet.

*Sussa söt*

Uncategorized

Biltema Finland, Kräftskiva och Spår

Ja, nu kan man väl säga att jag lever igen!! Jag skrev ett jätte långt inlägg i måndags men internet la av och vägrade fungera alls tills idag.

Förförra veckan var jag hemma sjuk hela veckan då jag hade feber och hosta och knappt orkade upp ur sängen/soffan på hela dagen. På fredagen åkte vi in till akuten då det inte såg ut att gå över alls. Efter ca 1timma fick vi komma in och prata med läkaren som lyssnade på mina lungor och efter några djupa andetag konstaterade att jag hade Luftvägskatarr… Det kändes skönt när vi åkte till apoteket och hämtade ut pencelin och hostmedicin. Jag klämde i mig en pommes från burger king som jag behöll i ca 10min och efter det somnade jag som en stock av min morfin innehållande hostmedicin!

På lördag var det äntligen dags för hundutställning på Partilles bk så vi blev upphämtade av Lena och Sandra på morgonen. När vi kom fram till den lilla klubben och kommit upp till planen såg vi några små ringar ihoptryckta i mitten av planen. Caddy var först ut och uppförde sig riktigt fint och jag med me tanke på att jag var halvdrogad 😉  När det sen var dags för Dizzy tyckte hon att ringen var alldeless för liten för att gå fint. Men det gick bra ändå! Caddy fick HP och blev BIM och Dizzy fick oxå HP och blev BIR. Efter det åkte vi hem till S&A och jag total deckade i deras säng och blev sedan väckt för lite gröt och sedan var det dags att åka tillbaka för att visa Dizzy i finalringen. Det var jag som gjorde debut genom att visa henne. En fin 5:e plats knep hon och mest var det väl jag som sänkte hennes chanser genom att mest flumma runt i ringen och inte ha ett dugg koll på vad hunden gjorde! Nästa gång ska jag inte vara sjuk! Riktigt kul var det trots de ytte pytte små ringarna….  🙂

På söndagen kom Linda från Biltema Uddevalla och hämtade upp mig (sen som vanligt) och så åkte vi till Landvetter för att flyga till Sthlm. Där satt vi i några timmar och väntade på planet till Finland tillsammans med Martin från Karlstad.                                När vi var framme i Finland och mött upp resten av Biltema gänget åkte vi taxibuss till Lappenrauta och det var inte vilken buss som hälst utan en porrbuss med blått sammet, lysslingor, barbord och stång! Ja, mysig var det i alla fall 😉

Våran komunnikation med Finnarna var väl inte den bästa då de inte kunde svenska och knappt engelska. Sen att vi fick bygga om allt dom hade börjat bygga var väl inte så populärt heller! Sen när vi hade byggt om det dom hade byggt så byggde dom om det igen och efter det byggde vi tillbaka det igen. Ja det blev lite lessamt efter ett tag.          Och sen var det maten då…. Det serverades bl.a ärtsoppa, koldolmmar, potatislådor och blodkorv!! Och blodkorven måste jag tyvärr beskriva som en ( ursäkta uttrycket) n*gerku…. Ja, det var en intressant upplevelse men vi hade jätte kul tillsammans hela gänget och det var jätte kul att se alla igen trots att jag deckade av min medicin nästan varje kväll.

På lördagen var det kräftskiva hemma hos Mattias mamma med hela familjen och det bjöds på 18kg kräftor, räkor, vitlöksbröd och efterrätt. Det var jätte go mat och super trevligt sällskap!!                                                                                                                       Våran lilla nalle fick övernatta hemma hos S&A tillsammans med alla tjejerna då Mattias styvfar är hundrädd…

I söndags fortsatte vi tapetsera i köket och hör och häpna, tapeten tog slut igen så det var bara å lägga ner igen och beställa mer tapet.                                                                 Mattias skjutsade ut mig till S&A och jag å Caddy följde med dom ut och spårade i Sisjön. Vi la ut ett spår och gick sedan sisjön runt och när vi kom tillbaka hade en tjej lagt ut ett fågelspår åt sin hund rakt över mitt. Vi väntade medans hon gick med sin hund och det var kul att se på. Därefter gick jag och Caddy och han skötte sig finfint trots störningen och en tappad belöningsburk av mig…                                                     Det gick bra för tjejerna oxå och efter det åkte vi hem och jag blev bjuden på super duper god cilliconcarne och sedan när M kom för att hämta mig fick vi nybakade blåbärsmuffins till teet…..mumma!!!!!!!

Tack för att vi fått gennuina vänner för livet!! Ni betyder såå mycket för oss 😉