Uncategorized

Halkkörninngen

Idag åkte jag till Ljungby för att göra halkan inför körkortet. Vi fick en hel del nyttig information och en del lära känna tid innan det var våran tur. Vi var 4 tjejer som åkte i en grupp i 4 olika bilar. Det var verkligen skit kul och man fattar verkligen inte hur svårt det är förns man är där ute på banan. Vi alla klarade av det och var lättade när vi satt på bussen hem.

Mattias kom och hämtade mig för det spöregnade och jag var helt slut efter dagens prövningar. Idag har vi varit tillsammans i 5år!! Detta firade vi med prinsesstårta och blommor. Mattias överraskning sket sig då han hade köpt biljetter till Barbara Streissand som senare ställde in sitt besök. Tråkigt för det hade varit jätte häftigt att gå på! Men jag är nöjd med min tårta…sen kanske det blir lite bio eller nått imån kväll.

Caddy fick vara med Mattias på jobbet och har skött sig jätte bra, han fick även bada på lunchen och var mäktigt glad över det. Jag kännde att hans tassar är alldeless torra så imån har jag beordrat M att åka och köpa salva så dom blir mjuka å fina igen. Sen har jag även upptäckt små röda prickar på insidan av låren och misstänker att det beror på att han slickar sig där mycket efter opertionen. Jag ska ta och rådfråga min mentor och höra vad hon tycker jag ska göra, så skönt att ha henne till hands.

Grattis till mig för en fin insats idag på halkbanan =)